wtorek, 13 maja 2014

Relacja ze spotkania z mgr. Michałem Sierbą

13 maja 2014 roku w Instytucie Historii Uniwersytetu Opolskiego odbyło się kolejne spotkanie w ramach Seminarium Naukowego Badaczy Przeszłości i Kultury. Gościnny referat, poświęcony „Muzyce
Polski średniowiecznej”, wygłosił mgr Michał Sierba z Uniwersytetu Łódzkiego. 

Na wstępie swojego wystąpienia gość zaznaczył, iż zagadnienie to jest stosunkowo słabo opracowane, a literatura na ten temat jest nieliczna. Jak zauważył może wynikać to z faktu, iż badanie muzyki średniowiecznej wymaga doświadczenia muzycznego oraz zdolności filologicznych, gdyż w zdecydowanej większości pieśni średniowieczne powstawały w języku łacińskim.

Omówienie rozwoju średniowiecznej muzyki w Polsce, gość poprzedził krótkim przedstawieniem rozwoju muzyki w Europie Zachodniej i podaniem cech charakterystycznych muzyki średniowiecznej.
Prelegent w swoim przemówieniu skupił się na rozwoju muzyki średniowiecznej w Polsce do 1320 roku. Charakteryzując muzykę średniowieczną w Polsce gość wyodrębnił dwa główne okresy w jej rozwoju, mianowicie okres wczesnopiastowski oraz okres rozbicia dzielnicowego. 

Swoje wystąpienie gość wzbogacił nagraniami najbardziej znanych pieśni średniowiecznych, takich jak „Bogurodzica” czy „Gaude Mater Polonia”, jak również mniej znanymi utworami muzycznymi z omawianego okresu.

oprac. mgr Katarzyna Szawan

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz